MIKS ME SEDA TEEME?

MTÜ Hoiame üksteist

Meie eesmärk on vaimse, füüsilise ja sotsiaalse tervise alase koostöö jõustamine. Meie alaeesmärgid on üldsuse teadlikkuse tõstmine, diskussioonide algatamine, erinevate huvigruppide sh, vähemusgruppide kaasamine, rahvusvaheline koostöö

Kodanikualgatus + kohalik omavalitsus + ettevõtlus + teadus = kogukonnaüritus

Kodanikualgatusest sündinud Rattaretk: Hoiame üksteist ja liigume koos! tõi 2023.a Lääne-Eestis kokku 4 maakonna omavalitsuste esindajad, ettevõtjad, teadusetegijad, spordihuvilised ning kogukondade liikmed ja külalised. Pärnus, Kuressaares, Haapsalus ja Kärdlas toimunust saab pildi lühivideote vahendusel siit.

Eesti inimarengu aruandes 2023 “Vaime tervis ja heaolu” esitatud vaimse tervise alased maakondlikud prognoosid (vt Joonis 2.3.8.) panevad sügavalt kaaluma, mida praegu kohe ette võtta saab, et tegelikku pilti heaolu osas paremaks muuta. Parimad ideed tekivad koostöös.

statistika kaardid
lapsepõlvetrauma teadlikkuse nädal

Lapsepõlvetrauma teadlikkuse nädal toimub 13.–19. mail 2024 Lääne-Eestis esmakordselt. Kampaaniaüritusega pöörame tähelepanu lapsepõlves kogetud traumaatiliste kogemuste olemusele ja nende pikaajalistele mõjudele. Nädala jooksul korraldatakse mitmeid kohalikke kogukondi kaasavaid sündmusi, sealhulgas rattaretki, arutelusid ja koosviibimisi neljas Eesti maakonnas: Hiiumaal, Saaremaal, Pärnumaal ja Läänemaal.

Rattaretked pakuvad osalejatele võimalust kokku tulla värskes õhus – see on oluline tervisliku eluviisi edendamise ja kogukondliku ühtekuuluvustunde tugevdamise seisukohalt. Rattasõit looduskaunites kohtades loob positiivse ja toetava keskkonna, kus osalejad saavad vabalt oma kogemusi ja mõtteid jagada.

Arutelud ja koosolemine:

Iga rattaretke järel korraldatakse arutelusid ja koosviibimisi, kus käsitletakse lapsepõlvetraumade mõju ja jagatakse informatsiooni toimetulekustrateegiate ning kättesaadavate ressursside kohta. Need üritused on olulised, kuna võimaldavad osalejatel:

  • Vähendada eelarvamusi ja häbimärgistavaid hoiakuid. Arutelude kaudu saab vähendada trauma ja vaimse tervise probleemidega seotud stigma, julgustades inimesi otsima abi ja oma kogemusi jagama.
  • Tugevdada kogukonda. Ühised koosviibimised loovad tugevama kogukonnatunde ja kinnitavad, et keegi ei pea oma raskustega üksi silmitsi seisma ja nendega toime tulema.
  • Harida ja informeerida. Harivatest ettekannetest ja jagatavatest materjalidest saavad osalejad teada, kuidas lapsepõlvetraumad mõjutavad heaolu ja toimetulekuvõimet täiskasvanueas ning kuidas neid mõjusid maandada.

Kuidas rattaretk aitab teadlikkust tõsta?

Lapsepõlvetrauma teadlikkuse nädalal korraldame rattaretki, arutelusid ja koosviibimisi selleks, et luua avatud ja toetav platvorm, kus räägitakse keerulistest teemadest. Algatuse kombinatsioon on hoolikalt valitud selleks, et edendada füüsilist aktiivsust ja vaimset heaolu, pakkudes samal ajal sotsiaalse suhtlemise võimalust aruteludel ja ühistegevustes. Selline mitmekülgne lähenemine julgustab osalejaid oma kogemustest avatumalt rääkima, suurendab teadlikkust traumade mõjust ja näitab erinevaid toimetulekumehhanisme, aidates nii ennetada trauma edasikandumist tulevastele põlvkondadele.

hakkame ometi rääkima

Lapsepõlvetrauma teadlikkuse nädala algatus kutsub meid üles südameid ja meeli avama, et traumade mõjusid paremini mõista ja teadvustada, kuidas me üheskoos saame aidata neist taastuda. Hakkame ometi rääkima! ei ole ainult üleskutse tegutsemisele, vaid ka kutse osalemisele ja üksteise toetamisele.

mõista  toeta  aita